Jak trénovat vipeta – základy

Každý vipet má v sobě touhu po běhání a není nic lepšího než vidět svého vipeta běžet v chumlu ostatních na dostihové dráze. Aby však mohl důstojně konkurovat ostatním spoluběžcům, je potřeba pro to něco udělat již několik týdnů i měsíců před startem.

Vipet není běžec na dlouhé tratě, ale rozený sprinter, který dokáže vyvinout svou maximální rychlost téměř okamžitě a je schopen v plném tempu běžet jen po omezenou dobu.

Před sezónou je ideální nasadit „“objemový trénink““, na zpevnění postavy a nabrání svalové hmoty. Pro tento typ tréninku se nám nejvíce osvědčila obyčejná chůze, běhání za míčkem a procházky venku. Nejsme zastánci žádných trenažérů, či podobných zařízení a rozhodně nedoporučujeme dlouhý trénink podél kola, hlavně ne na chodníku či silnici. jak jsme již psali výše, vipet je sprinter a pokud nejste již zkušený trenér, tréninkem u kola jej můžete snadno utavit, aniž si toho všimnete.

chůze na vodítku – ideálně 3-5 km denně svižnějším tempem
běh s páníčkem – pes v klusu 3km
sprinty za míčkem (vhodný povrch středně tvrdý a bez nerovností) – několik sérií házení míčkem pro trénink pohotovosti a rychlosti reakce

Tréninkový týden v sezóně (v sobotu dostih) – příklad tréninku
pondělí – běh s páníčkem 3 km
úterý – procházka svižněším tempem + sprinty za míčkem
středa – procházka svižněším tempem 2 h
čtvrtek – procházka na volno + pár sprintů za míčkem
pátek – krátká procházka na volno (bez tréninku)
sobota – dostih
neděle – procházka na protažení (bez tréninku)