Co všechno je dobré vědět

Pokusíme se zde nastínit, co všechno Vás mimojiné čeká, pokud jste se rozhodli pro whippeta a třeba i s dostihovou kariérou. Rozhodně si nemyslíme, že jsme snědli všechnu moudrost světa a proto tyto informace berte spíše jako rady z vlastní zkušenosti, než jako návod jak správně postupovat.

V prvé řadě si musíte vybrat vhodné štěňátko – nabídek štěňat z dostihové linie je celá řada, stačí jen hledat a ptát se. Jak správně vybrat vhodné štěňátko bývá často otázkou náhody a ani nejzkušenější chovatelé Vám nedají a ani nemohou dát 100% záruku, že „toto“ nebo „tamto“ štěně bude určitě nejlepší.

Se štěňátkem samozřejmě musíme absolvovat různá očkování, o kterých se ale nebudeme rozepisovat, jelikož to považujeme za samozřejmnost a každý slušný veterinář Vám se vším poradí. Nejen z tohoto důvodu je více než nutné, sehnat si svého spolehlivého veterináře. Pokud nemáte nějakého již osvědčeného a máte šanci vybrat si z více možností, doporučujeme je kontaktovat a pozeptat se, jestli mají zkušenosti s ošetřováním chrtů. Nejde až o tak podstatnou věc, ale vzhledem k chrtí rychlosti při běhání velmi často dochází k nějakým těm drobným úrazům a pokud Váš veterinář rozumí chrtí konstituci, je to nesporně výhodou. Sami jsme vyzkoušeli téměř všechny veterinární ordinace v Ústí nad Labem, než jsme na popáté našli tu správnou

Pokud máme vybráno a vezeme si nového člena rodiny domů, čeká nás to nejtežší období a tím je výchova. Štěně whippeta potřebuje to samé, jako kterékoliv jiné štěně a to především hodné pánečky, spoustu lásky a především moře času. Času na různé aktivity, kterými se štěňátka učí. Musíte si uvědomit, že malý whippetík je velmi aktivní a svoji aktivitu potřebuje někde vybít. A až Vám začně doma ničit věci a další vybavení bytu, dává Vám tím najevo, že se nudí, a že ty tři procházky pro něj byly prostě málo. Pokud sami rádi zkoušíte různé aktivity s pejskem, je to jen dobře, rozvíjíte tím jeho znalosti, dovednosti a především osobnost.
Pokud jste se rozhodli, že Vašeho whippeta budete podporovat v dostihové nebo výstavní kariéře, čeká Vás mnoho práce a povinností. Ohledně výstav Vám asi moc rad poskytnout nemůžeme, sami jich máme málo 🙂 Výstavy jsou pro nás spíše nutností než zábavou, a to hned z několika důvodů. Předně, naše vipetky to absolutně nebaví a nás potom také ne, a hlavně o vítězích rozhoduje subjektivní hodnocení jediného člověka. Tím nechceme nikterak snižovat účel výstavy, jelikož každá specializace v plemeni zachovává drobné a někdy i žádoucí odlišnosti, ale pro whippeta je přirozenější aktivní pohyb na dráze, než poskakování v postoji ve výstavním kruhu.

Jestli jste se tedy rozhodli, že by pro Vašeho chrta byly zajímavější dostihy, máte před sebou řadu úkolů. Whippet loví zrakem, a i když to má v genech zakódováno, je důležité ho naučit aktivně sledovat návnadu. V případě dostihů návnadu ve většině případů představuje na cáry rozstříhaný světlý igelit, v domácím tréninku můžete stejně tak dobře použít světlou látku nebo tréninkovou kůži. Jde o to, aby Váš svěřenec měl zájem o ukořistění střapce, čehož můžete dosáhnout nejlépe tím, že ho na to budete trénovat. Můžete si hrát jako kočka s myší, kdy kůže představuje myš a vy ji před Vaším budoucím závodníkem taháte, měníte směr a šustíte s ní, prostě se pesana snažíte nalákat na její aktivní lovení, dokud se mu ji nepodaří ukořistit, kdy následuje náležitá pochvala.

Ovšem, aby se z něj nestalo jen tupé zvíře naučené lovit vše co se hýbe a šustne, musíte u něj rovněž probudit a nadále rozvíjet jeho přirozenou aktivitu i v ostaních směrech. Osobně považujeme za velmi důležitý kontakt i s malými zvířátky, jako jsou kočky, králíci a další drobné zvířectvo, již od štěněte, aby pochopilo, že ne všechno co se hýbe, se má lovit. Vyvarujete se tak budoucím problémům s utíkáním za zvěří, lovením koček na počkání a dalším nešvarům, se kterými se potýká většina majitelů chrtů. A pokud Vám bude někdo tvrdit, že chrt, v našem případě whippet, je hloupý a špatně ovladatelný, a že jeho přirozeností je pustit se stíhat každý pohybující se objekt, není tomu pravda, vše záleží na Vaší výchově. Jsou whippeti, kteří nepřiběhnou ani na přivolání a naopak jsou jiní, kteří mají složené zkoušky z poslušnosti. Jednoduše řečeno, je možné mít spolehlivého „“dostiháka““, který s Vámi zároveň může naprosto bez problému chodit na procházky bez vodítka a neuteče Vám ani když metr před ním přeběhne zajíc, naše pesanky jsou toho důkazem …ale výchova Vašeho chrta je na Vás.