Apa Cordis

Jak to u nás všechno začalo. 🙂 Apulka se narodila 20. května 2003, jako jedno ze sedmi štěňátek u chovatele pana Zdeňka Němečka. Náš původní zájem, byl mít ušlechtilé plemeno, tedy chrta, který se nám již delší dobu tolik líbil a vzhledem k dispozicím našeho bytu jedině whippeta. Dalším požadavkem bylo, aby to byla fenka a tím posledním byla černá barva. Po usilovném hledání na internetu a po přečtení spousty inzerátů jsme čirou náhodou dostali kontakt na chovatelskou stanici Cordis, která zadávala štěňata z prvního vrhu „A“. Ze spojení Dominica Neuvan a Blackbird Blue North se narodili čtyři kluci (Albert, Arpád, Anilin, Anno) a hlavně tři fenky (Akva, Alma Ata, Apa). Měli jsme možnost vybírat si ze dvou feneček, ze kterých nás více zaujala svou povahou Apulka.

To, že máme whippeta a ještě z dostihového spojení, pro nás v tu dobu znamenalo jen pramálo. Nelíbilo se nám, jak jsou ti dostihoví chrti takoví hubení a navíc strašně osvalení. Proto rozhodnutí vydat se na dostih souviselo spíše se zvědavostí, co to ty dostihy chrtů, ve kterých byli její rodiče tak úspěšní, vlastně jsou. Teprve časem jsme si uvědomili, jaké jsme vlastně měli štěstí, že jsme získali zrovna Apulku. Naši velkou osobnost a ještě k tomu z tak výborné dostihové linie s mnoha úspěšnými předky. Apulka za svou dosavadní dostihovou kariéru získala nemálo úspěchů a krásných umístění.

První dostihovou sezónu jsme na závody jezdili díky ochotě Ústeckých chrtařů jejich autem, ale hlavně vlakem. Cestování vlakem na dostihy byla úmorná záležitost nejen pro nás, ale především pro Apulku, proto jsme prostě časem došli k logickému rozhodnutí pořídit si vlastní vůz.

Během druhé dostihové sezóny se naší chybou a neznalostí situace, dostala Apulka po měření do tolik zatracované kategorie sprinter, kde absolvovala tři dostihy, jako nejmenší sprinterka 🙂 Ale ani tak se v mixovaných dostizích neztratila a může se pochlubit i získáním titulu Mistryně Čech 05 v této kategorii. Následující rok se nám podařilo zabojovat a po kontrolním měření byla Apulka zařazena zpět do kategorie klasik.

Třetí dostihová sezóna (2006) se nesla ve znamení silné konkurence a čtvrtých míst, která Apulka sbírala jak na běžícím pásu. Radost nám udělala úspěchem v Kolíně, kde zvítězila v dostihu na 480 metrů a ukázala, že dlouhé distance ji vyhovují, tak jako kdysi její mamině Dominice.

Čtvrtá sezóna (2007) byla zatím tou nejúspěšnější, Apulka se úspěšně a často umisťovala na stupních vítězů. Vyhrála Grand Prix CZ v Lednici a rovněž se nominovala a účastnila ME v Belgii. V bodovací soutěži ČMKU o Dostihového vítěze ČR se umístila na vynikajícím třetím místě.

Mimo to, že je Apulka dostihovou fenkou, zvládá bez problému základní poslušnost (přivolání, odvolání, sedni, lehni, k noze aj.) a mnoho dalších pokynů, kterými se snažíme rozvíjet její inteligenci (podávání předmětů, aportování, hledání atd.) Od štěňátka ji vychováváme jako outdoorovou vipetku, která bez problémů zvládá velké výlety, in-line brusle, běžky, kolo, vodu, sníh i hory. Mimo dostihů si vyzkoušela coursing, agility i nějakou tu výstavu. Celou dobu vyrůstá ve společenství dvou kočiček, které bezmezně miluje a na rozdíl od jiných whippetů nemá absolutní problém s utíkáním za zvěří. Dokázala pochopit rozdíl mezi živou zvěří na procházkách, na kterou z jakékoli vzdálenosti jen v klidu vrtí a návnadou na dostizích, za kterou se spolehlivě vrhá s obrovskou radostí a dravostí. Za celou svou dostihovou kariéru nikdy neměla jediný problém s tzv. remplováním na dráze a proto ji směle považujeme za 100% dostihovou vipetku s obrovským a bojovným srdcem.

Bohužel nyní již běhá pouze na nebeském nekonečném oválu… Apa Cordis 2003-2019

Tituly a ocenění:
Šampion pro Krásu a výkon – mladí – Kolín 2004
Šampion pro Krásu a výkon – senior – Kolín 2009
Mistryně Čech (48+) – Kolín 2005
Vítěz Kolínského zajíce na 480 metrů – Kolín 2006
Vítěz Grand Prix CZ – Lednice 2007
Vítěz třídy (CAC) – Mezinárodní výstava psů Praha 2007
Vítěz Grand Prix Bohemia – senior – Mladá Boleslav 2009
Vítěz Kolínského poháru – senior – Kolín 2009
Vicemistryně ČR na 280m – senior – Kolín 2010
…další dostihové a výstavní úspěchy

Posted in Apa